Víkend přinese příjemné počasí, další týden je otázkou


Aprílové počasí přinese i víkend, celkově by mělo být ale příjemně a srážek příliš též neočekáváme. Počasí v dubnu lze charakterizovat obecně jako proměnlivé a to nejen co se týče průběhu počasí v daném týdnu, ale i co se týče počasí v daném dni. Proměnlivostí je apríl, nebo-li duben, přímo pověstný, proto je proměnlivé počasí nazýváno jako aprílové a může se mu takto říkat i například v létě či na podzim, byť to není aprílové počasí v pravém slova smyslu. Největší proměnlivost počasí zažíváme v našich podmínkách právě kolem dubna. V dubnu může být počasí ještě dosti studené, výjimečné není ani sněžení, naopak se teploty mohou ale blížit či i dosáhnout letních hodnot, tj. teploty kolem 25°C. I proto se o počasí v dubnu říká, že se jedná z půlky o březen a z půlky o květen, duben se co do počasí “něco mezi”. Otázkou každý rok je, jaký ráz počasí převládne, zda-li spíše ještě ten březnový a nebo už ten květnový.

Pranostika “Dubnové počasí nevyslovíš”, která má za úkol říci, že je počasí v dubnu tak komplikované svoji pestrostí, že nelze jednoduše popsat například oproti počasí červnovému, které bývá i dosti stálé. Dubnové počasí můžeme ale popsat jedním slovem, “proměnlivé” či jak bylo již řečeno aprílové.

O víkendu bude příjemně

Ani teplo a ani zima, zkrátka průměrné počasí. Tlakové počasí čekáme v sobotu i v neděli v ČR. Počasí u nás budou ovlivňovat slabé frontální vlny střídané přechodnými výběžky tlakové výše. Proto si užijeme sluníčka, ale také oblačné oblohy s nějakou tou slabou přeháňkou. Nezapře se tedy apríl, který se vyznačuje proměnlivostí počasí i v průběhu jednotlivých dnů. Srážky by neměly být nijak výrazné, bude se jednat o slabé aprílové přeháňky.

V příštím týdnu se bude oteplovat

Další týden přinese stoupající teploty, opět se zřejmě dočkáme teplot do 20-22°C, i když spíše v průběhu týdne. Počátek týdne bude ještě ve znamení proměnlivějšího počasí. Poté jsou ovšem prognózy dosti rozporuplné, neboť modely slibují frontální rozhraní, jehož poloha je zatím nejistá a pro předpovědi je velice důležitá. Modely zatím zpřesňují, jaké počasí bude od poloviny příštího týdne v ČR panovat. Jsou zde opět možné dvě základní varianty vývoje rázu počasí. První je sušší a teplejší s pokračováním teploty i lehce přes 20°C a druhá varianta zní na výraznou změnu v počasí v podobě ochlazení, přibývání srážek a oblačnosti. Též je možné, že frontální rozhraní ovlivní počasí u nás částečně a dojde k mírnějšímu ochlazení s přibýváním občasných srážek.

Výhled počasí na týden

SituaceZa výběžkem tlakové výše přejde přes naše území okluzní fronta, která bude slabá. Další výběžek tlakové výše se k nám částečně rozšíří v sobotu. V neděli bude putovat přes naše území další slabá frontální vlna. Počátek příštího týdne by měl být ve znamení vlivu tlakové výše a přechodného přílivu teplého vzduchu, které koncem období vystřídá pravděpodobně razantnější změna proudění spojená se zhoršením počasí, konec výhledu berte zatím ale orientačně.

Předpověď stručně:

Pá 11.4.: oblačno přeháňky, min. +2/-3°C, max. 9/13°C

So 12.4.: polojasno přeháňky, min. 4/0°C oj. mrazíky, max. 13/17°C

Ne 13.4.: oblačno přeháňky, min. 8/4°C, max. 13/17°C

Po 14.4.: polojasno, min. 5/1°C, max. 14/18°C

Út 15.4.: slunečno, min. 4/0°C, max. 13/17°C

St 16.4.: oblačno déšť, min. 4/0°C, max. 16/20°C na JV 22°C

Čt 17.4.: zataženo déšť, min. 10/6°C, max. 15/19°C od Z ochlazování

Pá 18.4.: zataženo déšť, min. 7/3°C, max. 5/9°C na Z do 5°C

Pozn.: Chladnější a vlhká varianta počasí na konci období! Budeme zpřesňovat.

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený