V sobotu ráno se již nevzbudíte do jasného počasí


Jak již bylo avizováno, ke změně počasí dojde zítra. V noci přibude oblačnosti, zesílí SZ/Z vítr a k ránu se od SZ přidají srážky. Teploty již zítra tolik nevystoupí, ale přeci jen není nutno čekat tak zásadní ochlazení. Změna bude z velmi teplého a delšího slunečného počasí zajisté znát, nicméně teploty budou o víkendu na některých místech stoupat i nad 10°C, při srážkách bude zajisté chladněji.

Až se probudíte bude v sobotu již na většině území převládat zataženo až oblačno a od SZ se začnou přidávat srážky, na SZ/Z je čekejte už brzo ráno. Celkově zaznamenáme cyklonální projevy počasí, putovat přes nás bude od SZ studená fronta, která přinese ve vztahu k současným teplotám citelnější ochlazení, ale ne tak výrazné, jak původně předpovědi naznačovaly a rozhodně ne tak výrazné, jak je možné se dočíst na některých serverech. Teploty začnou za přechodem další fronty, teplé fronta, v neděli naopak stoupat. Takže sněžení lze čekat od vyšších poloh a to pouze přechodně během soboty a počátku nedělního dne. V příštím týdnu nás čeká spíše teplejší počasí, srážek se zbavíme jen přechodně, slunné či přímo jasné počasí se nevrátí. Naopak to vypadá, že nový týden bude vlhčí. Vedle srážek, oblačnosti a ochlazení lze čekat vlivem tlakové níže také čerstvý vítr, který bude foukat od SZ a od druhé poloviny noci na sobotu bude mít nárazy 15-25m/s.

O víkendu nebude počasí lákat do přírody

O víkendu se na drtivé většině území objeví srážky v podobě občasného deště na frontách a mezi nimi v podobě místních přeháněk. I když srážky nemusejí být vydatné, očekáváme je. Vydatnější budou od vyšších poloh, oproti těm budou v některých oblastech nížin dokonce zanedbatelné. Pokud máte plány vyrazit na nějaký výlet do přírody či provozovat letní sporty včetně sjíždění vody, odložte tyto aktivity na příště. Sjízdných úseků vodních toků je navíc po suchém období málo, zlepšení se po víkendu dočkáme jen na horských úsecích toků, ale ne výrazného, neboť jsou vodní stavy tak nízké, že tyto srážky na jejich výraznější zvýšení postačovat nebudou a sucho zažehnáno zcela nebude.

Bude dosti větrno

O víkendu nás bude provázet, jak bylo v úvodu již řečeno, též silný vítr s nárazy. Foukat bude od druhé poloviny noci na sobotu čerstvý 4-9m/s, s nárazy 15-20m/s na hřebenech hor až 25m/s. Večer a v noci na neděli by měl po přechodu studené fronty přechodně zeslábnout, v neděli se během dne opět ale rozfouká a to v souvislosti s přechodem teplé části frontálního rozhraní na čerstvý 5-10m/s s nárazy 15-25m/s na celém území, nebudou se vyskytovat nijak velké rozdíly v síle větru mezi horami a nížinami. Rozdíl mezi horami a nížinami očekáváme ohledně srážek, ty budou na horách vlivem návětrného efektu vydatnější. Vítr zeslábne až v pondělí.

V dalším týdnu se oteplí až na současně panující hodnoty teplo, během týdne očekáváme 12 až 17°C, ale prognózy na druhou polovinu příštího týdne jsou zatím značně sporné. Za ne úplně typické můžeme nazvat současné a i předpovídané vysoké teploty na příští týden a srážkový značný deficit, nikoli toto ochlazení na hodnoty kolem 9-10°C, byť některé modely slibují na neděli opět 13-14°C, to zejména tam, kde bude nejméně srážek.

Týdenní výhled

Pá 14.3.: slunečno, min. 7/3°C, max. 14/18°C

So 15.3.: oblačno déšť, min. 8/4°C, max. 8/12°C na JV 16°C

Ne 16.3.: zataženo déšť, min. 5/1°C, max. 7/11°C

Po 17.3.: oblačno přeháňky, min. 7/3°C, max. 10/14°C

Út 18.3.: polojasno, min. 6/2°C, max. 10/14°C

St 19.3.: polojasno, min. 6/2°C, max. 12/16°C

Čt 20.3.: polojasno déšť, min. 7/3°C, max. 14/18°C

Pá 21.3.: zataženo déšť, min. 8/4°C, max. 11/15°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený