V dalších dnech bude chladněji, občas se objeví srážky


V dalších dnech očekáváme střídání jednotlivých frontálních vln ve studeném a vlhkém SZ proudění. Počasí tak bude dosti proměnlivé. Nyní došlo po přechodu studené fronty, která přinesla na východ ČR bouřky ojediněle i silné, k výraznějšímu ochlazení a na hory se vrátilo sněžení. Toto ochlazení vrátilo teploty na průměrné hodnoty pro toto období, do včerejšího dne byly teploty výrazně nadnormální. V dalších dnech očekáváme spíše chladnější počasí než bylo zvykem v uplynulých dnech, ale také týdnech. Převládne studené SZ proudění, v němž postoupí nad naše území v pátek další studená fronta. Teploty přechodně mírně stoupnou, za frontou dojde ale k dalšímu ochlazení. O tomto víkendu tak bude chladněji než bylo o těch minulých. Prosadí se ale více tlaková výše, což bude znamenat ovšem ráno ve studeném proudění nižší teploty, objevit se mohou i přízemní mrazíky.

Včera i výrazněji zabouřilo

Na studené fronty díky ideálním podmínkách vznikly na Vysočiny, na Moravě a ve Slezsku bouřky. V některých oblastech, zejména J/JV Moravy byly i silnější. Bouřková činnost přinesla místy vydatné srážky, které způsobily krátké lokální povodně, tzv. bleskové. Do této doby suchá místa na Moravě a ve Slezsku již dostala vláhu, nicméně dlouhodobě tyto prudké místní srážky sucho neřeší. Proto i nadále platí na jihu Moravy vysoký stupeň nebezpečí vzniku požárů. V Čechách se kromě S/SV objevovaly spíše slabé místní přeháňky, na Z/SZ se fronta téměř srážkově neprojevila. Naopak na JV Moravy spadlo lokálně za krátký čas velké množství srážek, což způsobilo lokální bleskové povodně, které ovšem odezněly stejně tak rychle, jak přišly.

Aprílové počasí

Pranostiky “Dubnové počasí nevyslovíš” nebo “Duben je z poloviny březen a z poloviny květen” jsou více než pravdivé, neboť dubnové počasí může být slunné a velmi teplé a připomínat i letní ráz počasí a naopak může přinést výrazná ochlazení a sněhové srážky i do nížin. Připomínat může tedy i zimní měsíce.

Zimního rázu počasí jsme si v první dekádě dubna 2013 užili až příliš. Loňské Velikonoce přinesly do mnohých oblastí sněžení s tvorbou sněhové pokrývky a mrazivé počasí. Druhá polovina dubna 2013 byla naopak velmi teplá, příroda tak většinou ono zpoždění dohnala.

Může přijít letos po teplém počátku jara naopak studené období? Je pravděpodobnost, že počasí přestane být teplotně nadprůměrné a také srážkově chudé a přijde období srážkově bohatší, s nímž bude také spojen sestup teplot na průměrné nebo i podprůměrné hodnoty a počasí se bude chovat zcela opačně oproti tomu loňskému. Dlouhodobé prognózy naznačují, že nás čeká v poslední dekádě měsíce přeci jen studenější počasí ve smyslu průměrných teplot nebo i lehce podprůměrných a naopak nadprůměrných srážek. Neznamená to zajisté návrat zimy či extra studené počasí, neboť průměrné teploty se v tomto období již pohybují přeci jen o poznání výše než například na konci března. Každopádně nemůžeme čekat v dalších týdnech tak nadprůměrné teploty, mnohdy až rekordní, jako doposud.

Týdenní výhled počasí

St 9.4.: oblačno přeháňky, min. 7/3°C, max. 9/13°C

Čt 10.4.: oblačno déšť, min. 7/3°C, max. 8/12°C

Pá 11.4.: oblačno déšť, min. 4/0°C, max. 13/17°C

So 12.4.: oblačno přeháňky, min. 6/2°C, max. 10/14°C

Ne 13.4.: slunečno, min. 6/2°C, max. 13/17°C

Po 14.4.: slunečno, min. 5/1°C, max. 13/17°C

Út 15.4.: polojasno, min. 7/3°C, max. 12/16°C na J/JV 20°C

St 16.4.: polojasno, min. 4/0°C, max. 10/14°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený