Teplé počasí i nadále


Letošní velmi teplý průběh zimní sezóny, která je na druhé straně navíc velmi suchá, tedy srážkově podprůměrná a teplotně nadprůměrná, nedovoluje ani v horských oblastech hromadění sněhu. Hory nemají prakticky téměř žádné přírodní sníh, výjimku tvoří v současné době Beskydy díky včerejší srážkově výraznější frontální vlně.

Vody z roztávajícího sněhu je při jarní oblevě stěžejní pro start nového vegetačního období. I když je v některých případech této vody příliš, když například odtává sníh velmi rychle, tak je velmi důležitá pro vláhu dřevin a také pro doplnění podzemních vod a tím pádem i pro zesílení pramenů, které bývají po zimním období zeslabené.

Nejvíce sněhu leží na Pradědu a Andělské hoře v Jeseníkách a to 70cm, vzhledem k tomu, že v Beskydech žádný přírodní sníh neležel, ani sněžení na středeční frontální vlně příliš nepomohlo. Prognózy nejsou navíc příznivé, teploty budou příliš vysoké a odtávat by měl i technický sníh. Provozování zimních sportů počasí v letošní sezóně vůbec nepřeje, i přesto nabízí mnoho vleků na našich horách vzhledem k současné povětrnostní situaci dobře upravené sjezdovky, je nutné zajisté počítat s vydřenými místy vlivem nedostatku sněhu. Navíc není možné v níže položených střediscích ani uměle zasněžovat.

V Británii foukalo rychlostí až 170km/h

Středeční níže se nad Irskem a jižní Británií předvedla asi nejvíce z několika uplynulých. Vítr foukal na pevnině do 155km/h, nad oceánem bylo zaměřen vítr v nárazech i kolem 170km/h. Dnes se zde očekávají podobné nárazy a to kolem 150km/h. Níže bude během odpoledne, večera a noci na sobotu putovat přes ostrovy dále k S/SV a částečně ovlivní počasí i ve střední Evropě, zejména na Z/SZ Německa se projeví silným větrem. Větrněji lze čekat i u nás, oblačnost bude proměnlivá, ale čekejte i polojasno, zejména na J/JV území.

Podprůměrné množství sněhu v ČR, teplo a sucho tuto situaci nezmění

Nejvíce sněhu leží na Pradědu a Andělské hoře v Jeseníkách a to 70cm, vzhledem k tomu, že v Beskydech žádný přírodní sníh neležel, ani sněžení na středeční frontální vlně příliš nepomohlo. Prognózy nejsou navíc příznivé, teploty budou příliš vysoké a odtávat by měl i technický sníh. Provozování zimních sportů počasí v letošní sezóně vůbec nepřeje, i přesto nabízí mnoho vleků na našich horách vzhledem k současné povětrnostní situaci dobře upravené sjezdovky, je nutné zajisté počítat s vydřenými místy vlivem nedostatku sněhu. Navíc není možné v níže položených střediscích ani uměle zasněžovat.

Klimatické modely slibují teplejší i březen

I první měsíc klimatologického jarního období by měl být teplejší než činí průměr, což zvyšuje pravděpodobnost na teplý počátek jara, resp. výskytu jarního počasí a také to, že budou v prvním měsíci klimatologického jarního období teploty již dosti vysoké pro počátek vegetační sezóny. Celá SV/V Evropa by měla být výrazně teplotně nadprůměrná. Teplotně nadprůměrné počasí v únoru, které bylo předpovězeno dlouhodobými výhledy, nám zatím přesně vychází. Srážkově slibují modely na březen bohatší pčoasí, což není v tomto měsíci již na škodu, navíc po dosti suchém zimním období navíc téměř bez zásoby vody ve sněhu.

Týdenní výhled počasí

Pá 14.2.: oblačno přeháňky, min. 4/0°C na Z -3°C, max. 4/8°C

So 15.2.: oblačno, min. +3/-2°C, max. 7/11°C

Ne 16.2.: oblačno přeháňky +2/-2°C, max. 5/9°C

Po 17.2.: slunečno, min. +2/-2°C, max. 4/8°C

Út 18.2.: polojasno, min. +2/-2°C, max. 6/10°C

St 19.2.: polojasno přeháňky, min. 4/0°C, max. 7/11°C

Čt 20.2.: oblačno přeháňky, min. 4/0°C, max. 7/11°C

Pá 21.2.: polojasno přeháňky, min. +3/-1°C, max. 5/9°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený