Na Velikonoce se oteplí, místy čekejte jarní přeháňky či bouřky


Studené proudění definitivně skončí s koncem pracovního týdne a prodloužený, velikonoční, víkend bude již ve znamení jarních teplot, které jsou běžné pro toto období. Zejména na počátku příštího týdne by se mělo jednat opět o lehce nadprůměrné hodnoty. Srážkám se zcela nevyhneme, ale trvalé deště nás nečekají. Bude se jednat po přechodu tlakové výše o klasické vlhčí teplé proudění, které přinese během dne vývoj kupovité oblačnosti, ze které budou místy vypadávat srážky v podobě přeháněk, postupně také bouřek. Bude se jednat o lokální srážky, které není snadné dopředu přesněji předpovědět. Srážkové úhrny budou tedy na našem území značně nerovnoměrně rozloženy. Méně srážek očekáváme vždy v nočních a ranních hodinách, kdy se téměř nebudou objevovat. V dopoledních hodinách je možno čekat postupně vývoj přeháněk, zejména kolem poledne. Nejvíce přeháněk či také postupně bouřek očekáváme v odpoledních, podvečerních a večerních hodinách. Večer bude srážek postupně opět vždy ubývat. Takovýto ráz počasí nazýváme konvektivní a jedná se o typický letní denní chod oblačnosti, kdy se nejedná o přechod fronty, jen vývoj přeháněk či bouřek ve vlhkém proudění. V současné době vládne v ČR též vlhké proudění, nicméně studené, kdy se tvoří přeháňky i v podobě sněžení či sněhových krupek. Od víkendu nás čeká proudění teplé, srážky budou tedy již letního rázu.

Nový sníh na horách rychle roztaje

V pondělí přešla, jak je již jistě známo, od SZ/S výrazná studená fronta, za níž k nám proudění studený vzduch. Na horách včera již po většinu dne sněžilo a odpoledne se sníh začal na zemském povrchu udržovat, v nejvyšších nadmořských výškách se tvořila pokrývka již od dopoledne. Nejvíce sněhu napadlo do úterního rána na těchto stanicích:

Sněžka – polská stanice 22cm
Churáňov 10cm
Šerák a Lysá hora 4cm
Přimda 3cm
Desná-Souš, Mariánské Lázně a Labská bouda 2cm
1cm leží například v Červené u Libavé nebo v Peci pod Sněžkou. V noci se sněžení dle staničního měření objevilo ale i v polohách nižších, kde se souvislá pokrývka neutvořila, ale přechodný poprašek místy ano. Ten ráno rychle roztál.

V pondělí a v úterý padaly také na mnohých místech sněhové krupky či malé ledové kroupy v přeháňkách či bouřkách.

Tlaková výše, která bude putovat během středy a čtvrtka přes naše území, zajistí počasí beze srážek a slunečnou oblohu, zejména ve čtvrtek můžeme očekávat jasno, přes den pak maximálně polojasno a teploty budou postupně poměrně rychle růst. Ráno ovšem toto vyjasnění přinese mrazivé počasí, které může poškodit současně kvetoucí rostliny a stromy. Ty rostliny či plodiny, které můžete přikrýt, raději přikryjte a před mrazivými rány nyní ochraňte.

Předpověď počasí na 4 dny

Ve středu bude polojasno až oblačno, místy slabé přeháňky, na horách sněhové. Během odpoledne vyjasňování.

Minima: +2 až -2°C
Maxima: 7 až 11°C
Vítr: S/SV 2-7m/s, večer 1-4m/s
Srážky: 0-3mm, hory 2-10mm/cm
Pravděpodobnost: 40%

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Na východě a k večeru na Z/SZ oblačno a ojediněle slabé srážky.

Minima: -1 až -5°C
Maxima: 9 až 13°C
Vítr: SV/V 1-5m/s, na SV/V 3-8m/s
Srážky: 0-1mm
Pravděpodobnost: 5%

V pátek bude od západu oblačno až zataženo a na JZ/Z místy, jinde jen ojediněle déšť či přeháňky.

Minima: +1 až -3°C, na Z kolem +2°C
Maxima: 15 až 19°C, na JZ/Z 11 až 15°C

V sobotu bude polojasno, na JZ/Z oblačno a místy přeháňky nebo déšť.

Minima: 5 až 1°C
Maxima: 17 až 21°C

Výhled počasí na týden – celé Velikonoce a další dny nového týdne

St 16.4.: oblačno déšť, min. +2/-2°C, max. 7/11°C

Čt 17.4.: oblačno přeháňky, min. -1/-5°C, max. 9/13°C

Pá 18.4.: polojasno, min. +1/-3°C, max. 11/15°C na JZ/Z, jinde 15/19°C

So 19.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 5/1°C, max. 17/21°C

Ne 20.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 7/3°C, max. 16/20°C

Po 21.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 8/4°C, max. 16/20°C

Út 22.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 9/5°C, max. 18/22°C

St 23.4.: polojasno přeháňky bouřky, min. 11/7°C, max. 14/18°C na JV/V 21°C

Nabízíme komplexní, odborné a kompetentní informace o počasí každý den plus další doplňkové služby. Obraťte se na naši společnost: Meteo Aktuality – www.meteoaktuality.cz, info@meteoaktuality.cz + stránky na sítích Facebook, Twitter, Google+, Ask.fm, Youtube.

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený