Loni se zima nechtěla vzdát vlády, letos se vzdala předem


Opačné počasí oproti loňskému roku, to zažíváme po celou zimní sezónu, včetně současné doby, kdy už pomalu začíná vegetační sezóna vlivem velmi vysokých teplot, které panují bez výraznějších nočních mrazů již delší dobu. Takovéto počasí by mělo dle nejnovějších prognóz pokračovat a to se vším všudy, včetně suchého počasí často s malou oblačností.

Před rokem leželo v Praze 25cm sněhu

Dne 23.2.2013 vydatně sněžilo, počasí u nás ovlivňovala tlaková níže se středem nad Itálií a s ní spojené frontální systémy se udržovaly nad naším územím. Synoptická situace byla zcela opačná oproti letošní, která je velmi stabilní již dlouhou dobu. Loňská situace umožňovala příchod zimního počasí a to se srážkami = pravou zimu.

V Praze napadlo dne 23.2.2013 10-15cm sněhu, celkově zde leželo na území hlavního města od 20 do 25cm sněhu, což byla pokrývka považovaná za sněhový vrchol zimní sezóny. Obecně bylo v nížinách nejvíce sněhu právě v tuto dobu, letos chybí přírodní sníh i v nejvyšších partiích našich hor. Ve velkých městech bylo možno situaci označit za kalamitní, neboť bylo sněžení skutečně husté a napadlo větší množství sněhu za krátkou dobu, nejvydatnější a nejplošnější byly nad ČR srážky v noci na sobotu a zpočátku soboty 23.2.2013.

Letos se zelenají některé keře

Letošní velmi teplý způsob zimy, kdy mrzlo naposledy před měsícem a pouze přechodně, nabádá již přírody k rozkvětu. Keře, které se začínají rozvíjet jako první, již nyní mají náznaky prvních letošní listů a nebo i květů. Jako první se rozvíjejí většinou bezinky a začínají kvést tzv. zlaté deště. Vzhledem k tomu, že počasí bude v příštích dnech jarní, postupně vyloženě jarní, zelené barvy bude v přírodě přibývat a i žlutých květů v podobě zlatých dešťů uvidíme stále více.

Sucho na tocích aktuálně

Současné vodní stavy na tocích odpovídají spíše letnímu nebo podzimnímu období, kdy vládne malé množství srážek a nebo jsou srážky místní konvektivní a hydrologicky se plošněji neprojevují. S přihlédnutím k tomu, že na horách prakticky nejsou zásoby sněhu a tím pádem ani při výraznějším vzestupu teplot nad bod mrazu v nejvyšších horských partiích, kde pramení nejvýznamnější toky, nedojde vlivem tání sněhu k posílení pramenů a spodních vod, očekáváme v dalších dnech sucho. Sucho panuje nyní na těchto tocích:

Blanice – Louňovice 86cm
Otava – Sušice 23cm
Stropnice – Borovany 42cm
Koštěnický potok – Kosky. Hamr 16cm
Jihlava – Bransouze 22cm
Svitava – Letovice 22cm
Malé Labe – Horní Lánov 3cm
Kamenice – Kristiánov 6cm
Litavka – Příbram 10cm
Sázava – Český Šternberk 4cm
Chvalšinský potok – Chvalšiny 2cm
Baštice – Baška 11cm
Olešná – Olešná 15cm
Třebovka – Třebovice 13cm

Týdenní výhled počasí:

Po 24.2.: jasno, min. 0/-4°C, max. 7/11°C

Út 25.2.: slunečno, min. +1/-3°C, max. 8/12°C

St 26.2.: oblačno, min. +3/-1°C, max. 7/11°C

Čt 27.2.: oblačno, min. +3/-1°C, max. 6/10°C

Pá 28.2.: oblačno , min. +3/-1°C, max. 8/12°C

So 1.3.: polojasno, min. 4/0°C, max. 9/13°C

Ne 2.3.: oblačno 5/1°C, max. 9/13°C

Po 3.3.: oblačno déšť, min. 5/1°C, max. 6/10°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený