I březen bude teplejší a sušší


V sobotu, 1. března 2014. začala klimatologická zimní sezóna 2014. Klimatologické jaro bude opět trvat 3 měsíce, od března do května. Jeho počátek bývá často studenější a výjimkou není ani sníh či silnější mráz, letos se sníh ani mráz již ale nevrátí. To vyplývá z dlouhodobých prognóz.

Zpočátku klimatologického jara, zřejmě po celý březen, očekáváme srážkově stále spíše chudší počasí, v úplném počátku období se bude jednat o výrazně srážkově chudé počasí. Drtivá většina klimatických modelů, které předpovídají v rámci tzv. sezónních výhledů, tj. odhadují odchylky teplot a srážek od dlouhodobých normálů v řádu nadcházejících měsíců, slibuje teplotně nadnormální počasí i nadále, tzn. minimálně v první jarním měsíci, tedy v březnu. Srážkově by mělo být počasí během jara postupně bohatší, zpočátku ale bude pokračovat srážkově chudé počasí.

Sucho začíná být na našem území čím dál, tím více, skloňovaným slovem ať už se jedná o oblast meteorologie, hydrologie či klimatu nebo o oblast zemědělství. Na srážky čekáme počasí v nadcházejících dnech a zřejmě i týdnech stále chudé a tak se bude sucho prohlubovat. Tento týden by měl pokračovat v teplejším a sušším rázu počasí s tím, že méně oblačnosti očekáváme ve druhé polovině týdne.

Jaro bude postupně srážkově bohatší?

Celkově lze ale konstatovat, že se většinou úplně veškeré modely neshodnou na témž scénáři počasí do dalšího období, nicméně při předpovídání odchylek teplot a srážek na další období je nutné sledovat vývoj jednotlivých klimatických modelů a přiklonit se k variantě, kterou jich potvrzuje více a nebo kterou potvrzují ty, které jsou nejvíce věrohodné. Nicméně v případě nadcházejícího jara se drtivá většina modelů shoduje na tom, že bude počasí v tomto období ohledně odchylek od normálu teplejší a vlhčí.

Jak bude v nejbližších dnech?

Po 3.3.: oblačno přeháňky, min. 4/0/-2°C, max. 9/13°C

Út 4.3.: oblačno přeháňky, min. 7/3°C, max. 8/12°C

St 5.3.: oblačno, min. +3/-1°C, max. 8/12°C

Čt 6.3.: oblačno přeháňky, min. 5/1°C, max. 7/11°C

Pá 7.3.: polojasno, min. 5/1°C, max. 7/11°C

So 8.3.: slunečno, min. 4/0°C, max. 8/12°C

Ne 9.3.: jasno, min. +3/-1°C, max. 10/14°C

Po 10.3.: slunečno, min. 5/1°C, max. 8/12°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený