Duben bude teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný


Naše nová dlouhodobá předpověď odchylek teplot a srážek na duben naznačuje, že bude pokračovat nadprůměrně teplé počasí. Nemusíme se tedy v dalších dnech obávat žádných výraznějších studených epizod, které by mohly znamenat pro rozkvétající přírodu hrozbu pomrznutí těchto květů a nově vyrůstajících plodin. Srážek by nemělo také být zcela málo, nicméně úhrny očekáváme v dalších týdnech spíše na spodní hranici normálu.

Bouřková sezóna 2014 startuje

První jarní bouřky se již mohou objevit i v březnu, ale oficiálně startuje pravá bouřková sezóna v měsíci dubnu. V dubnu také začíná většinou sledování dalších letních meteorologických či hydrologických prvků, jak je riziko sucha, požárů a nasycenost území. Také se od dubna s rozvojem vegetace zvyšuje aktivita klíšťat a obecně lze konstatovat, že začíná teplá část roku. Zpočátku dubna se ovšem nejedná ohledně bouřek o žádná “velká představení”. Jedná se o první slabé jarní bouřky, zejména v poslední dubnové dekádě už při vhodnějších podmínkách mohou bouřky přinést nebezpečné doprovodné jevy, záleží ovšem na konkrétní situaci a každá sezóna je v počasí celkově jiná, tím pádem je jiná i v bouřkové činnosti.

Šance na letních 25°C bude v dubnu poměrně vysoká

Teploty budou nadprůměrné a kolem poloviny měsíce není vyloučeno, že se objeví v našich nížinách už i první letní dny, tj. dny s maximálními teplotami alespoň na 25°C. V poslední dekádě měsíce by měly být teploty nižší, stále však ne podprůměrné, ale v mezích normálu. Je nutné počítat s tím, že na konci dubna se jedná v průměru již o poznání vyšší teploty než na jeho počátku.

Srážky by měly být vyrovnané, průměrné. Objeví se častěji v podobě přeháněk, či případně bouřek mezi epizodami suššími s bohatším slunečním svitem a také je právě v těchto epizodách možno očekávat vyšší teploty než v epizodách oblačnějších a vlhčích.

Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem?

Letos se většinou tato pranostika nepotvrzuje, i když v březnu se objevilo několik studenějších dní a “kamna nám byla ještě dobrá”, zejména v nočních hodinách, tak vládlo spíše již teplejší počasí. A velmi podobně tomu bude i v dubnu, kdy očekáváme stále růst teplot, tzn. teploty se budou držet stále nad dlouhodobým normálem pro toto období. Ke konci měsíce se růst teplot zpomalí, jak je uvedeno již v odstavci výše. Objevit se zcela mohou i studenější epizody, nicméně by vzhledem k teplému počasí neměly přetrvávat dlouho a nemělo by se jednat o výrazná ochlazení. Dlouhodobé klimatické modely slibují teplejší celé jarní období vzhledem k dlouhodobému normálu již delší dobu.

Jak bude v nejbližších dnech?

St 2.4.: oblačno přeháňky, min. 8/4°C, max. 13//17°c místy 20°C

Čt 3.4.: polojasno přeháňky, min. 8/4°C, max. 17/21°C

Pá 4.4.: polojasno, min. 10/6°C, max. 16/20°C

So 5.4.: slunečno, min. 7/3°C, max. 16/20°C

Ne 6.4.: polojasno přeháňky, min. 9/5°C, max. 17/21°C

Po 7.4.: polojasno přeháňky, min. 10/6°C, max. 17/21°C

Út 8.4.: oblačno přeháňky, min. 11/7°C, max. 17/21°C na Z do 16°C

St 9.4.: polojasno přeháňky, min. 12/8°C, max. 10/14°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený