Během víkendu zafouká od severu


Ve čtvrtek v podvečer začalo astronomické jaro a počasí se i vyloženě jarně chová, nicméně dlouho mu to nevydrží. Už zítra začne do počasí u nás promlouvat vlnící se frontální rozhraní, které významným způsobem změní ráz počasí ve střední Evropě. Zejména vzhledem k maximálním teplotám od čtvrtka do soboty, které přesáhnou na více místech 20°C a pokoří i starší teplotní rekordy bude ochlazení, které již avizují prognózy od počátku týdne, citelné. Vítr by u nás tentokrát komplikace přinášet neměl, ale bude hodně vlhko a chladno. Ochlazení přinese od vyšších poloh sníh a zejména při ubývání oblačnosti, které lze v počátku nového týdne po pominutí vlivu rozhraní na naše území čekat, se teploty v noci a ráno po delší době “podívají pod nulu. Dle nynějších předpovědních výstupů by mohlo nasněžit například i na Vysočině a to zejména v příštím týdnu, kdy se bude ochlazení projevovat naplno, proudit k nám bude studený vzduch od SZ/S a teplotám se během týdne příliš stoupat chtít nebude.

V sobotu bude počasí většinou beze srážek, padnou také teplotní rekordy

Ve čtvrtek padla řada teplotních rekordů včetně klementinského, dnes v pátek 21.3. očekáváme ještě více teplotních rekordů. Ještě v sobotu by mohly kromě západu v končícím přílivu teplého vzduchu nějaké rekordy padnout, poté se již s velmi teplým počasím na čas rozloučíme. Nejtepleji bude ovšem dnes, teploty na řadě míst překročí 20°C a ojediněle se dostanou na 23°C, což je hodnota blízká letním 25°C.

Tyto teploty jsou pro současné období velice nadnormální a spíše není čemu se divit, když se objeví na horách či od středních poloh sněžení a je zkrátka to klasické chladno v SZ proudění jako bylo o minulém víkendu.

Frontální rozhraní přijde v noci na neděli

Během noci na neděli by se mělo začít přesouvat vlnící se frontální rozhraní přes naše území a bude přinášet déšť, který bude místy trvalejší. Hodně srážek by mělo převládnout po celý nedělní den, v důsledku ochlazení po přechodu rozhraní a výskytu srážek po většinu dne očekáváme maximální teploty kromě J/JV Moravy většinou maximálně do 10°C. V pondělí a v úterý příštího týdne bude zřejmě nejdeštivěji a nejchladněji, poté se začne oteplovat, nicméně ne nijak rychle. Teploty budou zůstávat na hodnotách kolem 10°C zřejmě celý pracovní týden.

Srážky se neztratí, někde panuje stále sucho

Zejména J/J Čech či nížinné oblasti středních Čech stále mají problém se suchem a to všeho druhu. Proto výraznější srážky po deficitním období rozhodně neuškodí a splní tedy svůj účel. Je nutné pohlížet na škaredé počasí také pozitivně, neboť pro přírodu nyní v počátku vegetační sezóny je právě srážkově významnější počasí, k němuž je zapotřebí hodně oblačnosti a s nímž většinou souvisí pokles teplot či zesílený vítr, velice důležité. Prameny vodních toků jsou také většinou oslabeny a je nutné doplnit pokleslé podzemní vody, čímž dojde též k obohacení vodnosti pramenů.

Kam vyrazit v sobotu?

Poslední teplé počasí? Kromě venkovních aktivit můžete vyrazit na Den otevřených dveří ČHMÚ  a Povodí Labe, s. p., kteří pořádají v souvislosti se Dnem meteorologie a Dnem vody právě možnosti exkurzí. Seznámíte se počasím, měřením, vodními díly a jejich ovládáním a také s tvorbou předpovědí – hydrologických a meteorologických. Nebudou chybět ani ostatní zajímavosti. Více najdete v našem pozvání na www.meteoaktuality.cz.

Týdenní výhled počasí

Pá 21.3.: polojasno, min. 10/6°C, max. 18/22°C

So 22.3.: oblačno přeháňky, min. 11/7°C, max. 16/20°C

Ne 23.3.: zataženo déšť, min. 8/4°C, max. 6/10°C

Po 24.3.: zataženo déšť sníh, min. 5/1°C, max. 4/8°C

Út 25.3.: polojasno smíš. přeháňky, min. +1/-3°C, max. 3/7°C

St 26.3.: oblačno přeháňky, min. +1/-4°C, max. 6/10°C

Čt 27.3.: zataženo přeháňky déšť, min. 4/0°C, max. 5/9°C

Pá 28.3.: zataženo přeháňky déšť, min. 5/1°C, max. 7/11°C

Líbí se mi
Líbí se mi Miluji Haha No páni! Nelíbí se Rozzlobený